Klosz Informacji Selektywnej

Nowe Spojrzenie
Kwiecień 13, 2017
Iluzje Rzeczywistości – Wernisaż
Czerwiec 13, 2017
 

Jak można opisać świat w którym żyjemy? W którym każdy z nas żyje? Pewnie nie każdy z was się z tym zgodzi, ale w moim odczuciu każdy żyje w innym świecie. W świecie wytworzonym przez swój umysł, w subświecie lub świecie subiektywnym. Najpewniej jest jakaś mocna i głęboka definicja to opisująca, ale nie udało mi się z nią jeszcze zetknąć. Jednakże intuicyjnie można stwierdzić, że skoro każdy odbiera inne informacje z otoczenia, to każdy umysł wytwarza odmienny pogląd na świat. Można się spierać co do inności odbieranych informacji, ale wystarczy wziąć pod uwagę fakt, że dysponujemy inaczej rozwiniętymi zmysłami lub że każdy przeżył inne doświadczenia, by stwierdzić że jest niemożliwym, byśmy odbierali rzeczywistość w ten sam sposób. Na przykład - czekolada z bananami podana na zielonym półmisku - czym dla Ciebie jest? Dla każdego stanie się czymś innym. Każdy inaczej zinterpretuje to zestawienie.


To jak lub gdzie patrzymy, kształtuje to co widzimy. Jeżeli spędzamy dużo czasu oglądając wiadomości w telewizji, wizja świata ukształtuje się na wzór pełnego okrucieństwa i wojen, bezmyślności polityków i wiecznych konfliktów. Będzie to świat gdzie lepiej nie wypuszczać dzieci z domu, bo gdzieś daleko stąd, jakiś psychiczny człowiek którego nigdy byśmy nie spotkali, skrzywdził dziewczynkę której nigdy byśmy nie poznali. Nigdy gdyby nie ta tragedia. Ale ta informacja dotarła i stworzyła przestrach, iluzję rzeczywistości w którą mamy wierzyć. Jeżeli natomiast cieszymy się każdą chwilą, zwracamy uwagę na te dobre strony człowieka, jesteśmy otwarci i przyjaźni, wtedy świat kształtuję się na wzór wiecznej przygody, pełnej możliwości i miłości. Wszystko zależy tylko od tego, na jakie informacje zwraca się uwagę, jakie informację tworzą światopogląd.

Obraz "Klosz informacji selektywnej" przedstawia obłok informacyjny unoszący się wokół centrum - podświadomości. Obłok ten jest utworzony z wyselekcjonowanych informacji, które zostały wychwycone z rzeczywistości. Łatwo domyślić się kto poddał ów selekcji ;) . Kolejne klosze łączą się wiązaniami energetyczno-informacyjnymi, są to relacje zachodzące między ludźmi. Jest to budowanie wzajemnego światopoglądu - poprzez rozmowę, prosty uśmiech na ulicy czy przelotne spojrzenie. Biorąc pod uwagę założoną tezę, można śmiało stwierdzić że skoro istnieje świat subiektywny, to istnieje też świat obiektywny, czyli taki którego nie jesteśmy w stanie dostrzec - np. z powodu zbyt małej ilości zmysłów. Ale jesteśmy w stanie sobie wyobrazić, jak mógłby wyglądać jego platoński cień w naszej trójwymiarowej rzeczywistości. Jeżeli założyć że informacja to energia, to klosze mogłyby układać się w przestrzeni na podstawie wiązań energetycznych, w układach sprzyjających (przyciągających), to znaczy że ludzie o podobnym podejściu do życia będą się przyciągać, będą chodzić podobnymi ścieżkami, wymieniać informację z podobnymi osobami. Klosze musiałyby być w ciągłym ruchu i ciągle się zmieniać, jednocześnie powinny tworzyć spójną siatkę informacyjną. W końcu gwałtowna informacja przekazana nawet jednej jednostce, może jak iskra elektryczna przebiec po całej strukturze, generując światopogląd ludzi i idące za nim zachowanie. Na obrazie przedstawiłem ów strukturę na wzór fraktali czy ciągu Fibonacciego. Mam wrażenie że mówią one o jakieś żelaznej prawdzie, tylko jeszcze nie do końca wiem jakiej. W każdym razie mniej więcej takie podejście kierowało mną do stworzenia obrazu. Oczywiście są to moje subiektywne odczucia i mam świadomość, że wiele waszych subświatów tego nie zaakceptuję. Cała reszta mam nadzieję że połączy ze mną choćby delikatną więź informacyjno-energetyczną, pisząc na przykład, o swoich odczuciach na ten temat. Pozdrawiam, Jakub Rak.

3 Komentarze

  1. D.O napisał(a):

    Podoba mi się, że interpretacja obrazu jest wielowymiarowa i równocześnie zachowuje pewną uniwersalność, można interpretować go jako kosmos lub wiązka najmniejszych cząsteczek, jako świat realny a zarazem magiczny, można rozpatrywać te zależności zarówno drogą matematyczną jak i psychologiczną, a wszystko w zależności od subświata jakim operuje odbiorca 🙂

  2. Am. napisał(a):

    To bardzo ciekawe o czym piszesz. Daje wiele do myślenia, nigdy nie myślałem w ten sposób o otaczającym mnie świecie.

  3. Lola napisał(a):

    Bardzo ciekawa i przemyślana koncepcja, nie mogę się doczekać by zobaczyć go na żywo na wystawie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.